Rosa rugosa ‘Agra’

 

Rosa rugosa ‘Agra’ – Rievainā roze šķ.

Augstums: 1,5m; Platums: 1,2m

Augšanas apstākļi Latvijas klimatiskajās zonās: rietumu, vidus, austrumu zona.

Vainags: krūmveida

Ziedi: lieli, pildīti, bāli rozā ar lillā nokrāsu, 6-30 ziedkopā.

Ziedēšanas laiks: VI-XI

Augļi: sulīgi riekstiņu kopaugļi jeb cinarodiji.

Lapojums: zaļš.

Asiem dzeloņiem klāti krūmi. Aug barības vielām bagātās, irdenās, gaisu un ūdeni caurlaidīgās, pietirkami mitrās augsnēs. pH 6,7-7,5. Saulmīles.

Kopšana

Mēslošana: pirms stādīšanas augsni sagatavo 50-60cm dziļumā. Ielabo ar organisko mēslojumu. Ja rozes stāda pavasarī, tad augsne jāsagatavo rudenī. Ja stāda rudenī, tad augsnes sagatavošanu veic 3-4 nedēļas iepriekš.

Papildmēslošanu sāk otrajā augšanas gadā. Pavasarī pēc rožu atsegšanas un apgriešanas rozes mēslo ar slāpekli (30-40g/m² amonija nitrāta). Pēc divām nedēļām var dot komplekso mēslojumu. Līdz ziedēšanas sākumam rozes mēslo 3-4 reizes.

Vēlu rudenī rožu dobes vēlams kaļķot, tas nodrošina augu attīstību nākošajā pavasarī.

Formēšana: rožu apgriešana notiek pavasarī, kad ziemas piesegums noņemts. Izgriež sausos, bojātos un vecos dzinumus. Ja krūma apakšējā daļa kļūst kaila, tad mēreni apgriež dažus pamatdzinumus. Regulāri izgriež noziedējušos ziedus, kurus griež kopā dzinuma galu  - apmēram 3 augšējām lapām.Regulāri izgriež arī mežeņus – sakņu atvases.

Rudenī, pirms ieziemošanas rozes atlapo, apgriež jaunos dzinumus, izgriež neizziedējušos pumpurus un noziedējušos ziedus.

Laistīšana: Rozes ir jālaista regulāri un. pamatīgi. Rozes nedrīkst laistīt ar lielu strūklu – tā var noskalot augsnes virsējo kārtu. Vialabāk laistīt no rīta vai pēcpusdienā. Lai augsnē saglabātos mitrums – rožu dobes ieteicams mulčēt.

Ieziemošana: Rožu piesegšanai jālieto sauss, gaisu un ūdeni caurlaidīgs materiāls- egļu zari, kūdra, skuju koku skaidas u.c. materiāli. Rožu ieziemošanu sāk ar krūmu apraušanu, veidojot ap augu 15-20 cm augstu konusu ar sausu augsni, kūdru vai skaidām. Pilnīgi sasegtiem rožu stādījumiem jābūt, kad zeme sasalusi ~ 10 cm dziļumā. Latvijas austrumu daļā rozes ieteicam piesegt vēl papildus – ar jumta papi vai dēļu vairogiem. Labs segmateriāls ir sniegs.

Pavasarī segmateriālu noņem pakāpeniski, labāk mākoņainā laikā, kad ir apmācies, vai vakarpusē. Spilgtā saulē dzinumi var apdegt.

 

Sky Bet by bettingy.com