Clematis recta

    

 

Clematis recta – Taisnais mežvītenis

Augstums: 1,5m; Platums: 1m.

Augšanas apstākļi Latvijas klimatiskajās zonās: rietumu, vidus, austrumu zona.

Vainags: stāvs, daudzgadīgs lakstaugs.

Ziedi: balti, smaržīgi, diam. 3cm.

Ziedēšanas laiks: VI-VII

Augļi: dekoratīvi, ar matiņiem.

Lapojums: zaļš

Kokveida vai krūmveida liānas, puskrūmi vai daudzgadīgi lakstaugi. Kāpelē pa balstu, nostiprinoties ar lapu kātiem. Stādāmi no vēja aizsargātās vietās, auglīgās augsnēs. Saulmīļi. pH 6,0-7,5. Krāšņi ziedoši. Atraudzīgi. Augļi – galviņās sakārtoti sēkleņi. Saknes un jaunie stublāji garšo grauzējiem.

Kopšana

Gan pavasarī, gan vasarā ieteicama augsnes seklirdināšana 2-4 cm dziļumā. Ieteicama augsnes mulčēšana. Šim nolūkam der bagātināta kūdra, sadalījušies kūtsmēsli, komposts, lapas vai zāģu skaidas. Mežvīteņi ir mitrumprasīgi, taču pārliešana var nodarīt tikpat lielu ļaunumu kā izžūšana.

Mēslošana: augus mēslo no pavasara līdz augusta vidum, tad to pārtrauc un ļauj dzinumiem nobriest. Nobriešanu veicina kālijs, tādēļ augusta beigās vēlams uzkaisīt dobei kāliju saturošu mēslojumu, kas palīdzēs mežvīteņiem labāk sagatavoties ziemai.

Apgriešana: Tos parasti apgriež rudenī. Pēc apgriešanas veida mežvīteņus iedala trijās grupās.

I grupa – mezvīteņi, kam galvenokārt ziedi attīstās uz pērnā gada dzinumiem šā gada dzinumi ziedus neveido. Šai grupai rudenī apgriež dzinumu ģeneratīvo (šovasar ziedējušo) daļu. Atlikušo dzinumu daļu, kas parasti ir 0,5 – 1m gara, ieziemo. Pavasarī no pārziemojušajiem pumpuriem īsā laikā attīstās dzinumi un ziedpumpuri, kas jūnija pirmajās dienās bagātīgi uzzied.

II grupa – mežvīteņi, kas zied gan uz iepriekšējā, gan uz šā gada dzinumiem. Šai grupai daļu dzinumu apgriež augstu, bet daļu – līdz pat sakņu kakliņam.

III grupa – mežvīteņi, kam ziedi bagātīgi veidojas uz šā gada dzinumiem. Šai grupai piederošos mežvīteņus droši apgriež līdz sakņu kakliņam. Ziedēšanas maksimums ir jūlijā, augustā.

Sky Bet by bettingy.com